Vlakové zamyšlení : Děti/Dospělí

7:54:00

Ahoj všichni! 
Žiji v Praze. Každý den použiji alespoň jeden dopravní prostředek, ať už je to metro, autobus, tramvaj... ale vlaky znají spíš ti mimopražští. Já vlakem jedu do roka maximálně třikrát. Naposledy jsem použila tento druh dopravy minulý týden a to poprvé sama. Doprovázelo mě plno strachu, že si koupím špatně jízdenku, nebo nastoupím do špatného vlaku, či vůbec nenastoupím a vlak mi ujede. Tyto obavy byly, ale naprosto zbytečné.

Během této cesty jsem si však uvědomila plno věcí, které se s mým cestováním vlakem pojí.

Protože to není tak často jako právě třeba metro, tak je to pro mě něčím zvláštní a jedinečné. Ten den jsem na sebe ještě k tomu vzala všechnu tu zodpovědnost, protože vlakem jsme jezdili častěji, když jsem byla ještě dítě, a všechno to okolo zařizovala mamka. Mám teď takové porovnání toho, jak jsem tu cestu vnímala  jako dítě a teď jako dospělá. Tyto myšlenky se mi hodně splétají a podobají se myšlenkám Malého prince, kdy uvažoval o myšlení dospělých a dětí. Jako dítě jsem vnímala ten velký prostor nádraží a každý detail, který jsem tam zahlédla a byl pro mě byl něčím zajímavý / oproti tomu jako dospělá jsem pořád kontrolovala čas, v tom velkém prostoru jsem se snažila najít prodej jízdenek a následné nástupiště.
 Myšlenky, které mě doprovázely ve vlaku jako dítě se až tak nezměnily, stále totiž během cesty pozoruji změny krajiny, měst i ten náhlý vjezd do tunelu ve mě stále budí trochu strach a vzrušení. Také pozorování lidí, jak se chovají a přemýšlení kam asi jedou, za kým a k jaké příležitosti. Přiznám se, že někdy si i vyslechnu zajímavý rozhovor, kord když je slyšet po celém vagónu. Určitě je důležité ještě uvést, že se moje dětské a dospělé myšlenky vážně Trochu liší. A to hlavně tím, že se větví a rozšiřují, což je uzpůsobeno tím, že stárnu a nabírám více zkušeností ze školy a obecně z každodenního života. Když se však při cestě přemýšlením unavím, je fajn si přečíst nějakou knihu a vnímat při tom jen to slabé drncání po kolejích.

Na závěr bych ještě ráda řekla, že každý vlak, vagón a kupé má svůj příběh, který si při cestě vlakem můžeme přečíst a prozkoumat. Třeba tím v sobě najdeme to malé zvědavé dítě, které vnímá svět mnohem jednodušeji a bezstarostně a odpočineme si od světa dospělých… 

You Might Also Like

0 komentářů

Jste hodní, že jste si udělali čas na okomentování tohoto příspěvku :)
Děkuji Arteppka