Rady,typy,návody : Městská knihovna v Praze ( Jak se registrovat, půjčovat, rezervovat a mnoho dalšího...)

7:02:00    Ahojky, dnešní článek je hlavně pro knihomoly a Pražáky ! O co půjde ? Čtěte dál ! 

  Dnes chci představit jedno z mých oblíbených míst v Praze a to městskou knihovnu. Nejprve bych vám ráda řekla o co vlastně jde :


Městská knihovna v Praze (dále jako mkvp) nabízí 2 000 000 dokumentů, ať už se jedná o knihy, cd, dvd, časopisy aj., které si může jakýkoliv zaregistrovaný čtenář půjčit. K tomu jak se registrovat se dostaneme později. Teď bych vám ještě ráda řekla, že mkvp má 42 poboček po celé Praze a mezi nimi je jedna největší a podle mého i nejlepší ( Ústřední knihovna, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1, viz. foto). K těmto pobočkám má mkvp i autobusy neboli BIBLIOBUSY plné knih, které se vyskytují v místech kde je obtížné se do některé s poboček dostat. To jsou asi všechny základní informace k mkvp. 

Ústřední knihovna :
pod fotografiemi je ještě text :) 


Teď vám ukážu jak se do knihovny zaregistrovat :

Zaregistrovat se do mkvp = pořídit si průkaz mkvp Ale jak ? Způsoby jsou rovnou dva : 
1) Navštívit jednu s poboček a na info stánku říct, že by jste si chtěli založit čtenářský průkaz, oni vám dají k vyplnění přihlášku ( pokud vám ještě nebylo 15 let, musí vám ji podepsat rodič ! ) a zaplatíte 80 Kč (opět děti do 15 let mají průkaz zadarmo). Opět lid starší 15 let platí roční poplatek 60 Kč.

2) Vlastně úplně to samé, ale vyplníte online přihlášku. - ZDE

+ další výhodou při registraci je, že si můžete říct a oni vám průkaz přetáhnou na vaší opencard (pokud ji vlastníte) .

Pro více informací k tomu jak se stát čtenářem klikni ZDE .


A teď jak to všechno funguje a co všechno knihovna svým čtenářům nabízí :

1) Půjčování knih : Přijdete do knihovny, kde vám padne do oka nějaká pěkná kniha a tak si ji vezmete, ale co dál ? Při odchodu s knihovny je důležité jít k pultu, kde sedí většinou 2 lidé, kteří si od vás vezmou průkaz a knihu, kterou si chcete půjčit a přes počítač knihu přetáhnou do vaší ,,virtuální knihovničky" :D Ale POZOR ! Na knihu máte jen určitou dobu a pak ji musíte vrátit ! 

2) Vracení knih : Opět přijdete do knihovny, ale tentokrát už máte v batohu knihy, které už máte přečtené a chcete je vrátit. Jdete k pultíku kde je 1 nebo 2 lidé, kteří si od vás vezmou knihu, kterou chcete vrátit a během chvilky vám jí zase virtuálně z vaší knihovničky vezmou. Je lepší a i slušnější vždy počkat dokud vám knihovník neřekne, že je vše v pořádku. 
 No jo, ale co když jste knihu zapomněli vrátit do určené doby ? V tom případě musíte za každý  den kdy měla být knihovna už vrácená zaplatit 10 Kč ! Aby jste se tomuto nepříjemnému problému vyhnuli, doporučuji vám si nechávat při půjčování místo na papír zasílat stav účtu a sním upomínky na vrácení knih e-mail nebo do vaší schránky. Nebo si podle návodu níže založte účet na stránkách mkvp a budete mít vše pod kontrolou. (viz. obr.) 3) Rezervace knih : Tuto funkci lze využít na stránkách mkvp, stačí se jen přihlásit pomocí čísla vašeho průkazu a hesla. Po přihlášení si naleznete v katalogu knihu, kterou by jste si chtěli půjčit, ale zjistíte, že kniha není k půjčení a tak si ji rezervujete, nejlepší je ji rezervovat DO SPLNĚNÍ. (viz. obrázek) Jedna z výhod knihovny je i dovoz knih, co to znamená ?, jednoduše,když nemají knihu v knihovně, která je poblíž vašeho bydliště můžete si jí pomocí rezervace právě v knihovně ve vašem okolí a oni vám jí tam dovezou a vy si jí opět za 10 Kč vyzvednete.
Návod: Jak rezervovat knihu :


1) Přihlásíme se ! Do vyhledávače napíšeme název knihy, který chceme najít.
2) U knihy, kterou chceme roz klikneme ikonku PŮJČIT.3) Zjistíme, že jí v žádné knihovně nemají a tak si ji chceme rezervovat, poznáme to tak, že v mnou označeném místě je 0.


4) Zaškrtneme pobočku na, které si chceme titul rezervovat.


5) Zaškrtneme do SPLNĚNÍ, jak už jsem výše psala a klikneme na tlačítko rezervovat.


HOTOVO ! 

, ale co když chci rezervaci zrušit ? 

1) Klikni na tlačítko s nápisem REZERVACE.2) Zaškrtni políčko s rezervací, kterou chceš zrušit a klikni na zrušit vybrané.A to jsou asi všechny základní informace k MKVP. Pokud máš nějakou otázku, neváhej se mě zeptat v komentářích, nebo si ji najdi : https://www.mlp.cz/cz/ .

  Doufám, že dnešní článek s kterým jsem si dala velmi práci se vám líbí a už přemýšlíte nad nějakou pěknou knihou na Prázdniny (POZOR ! Na prázdniny si můžete totiž půjčit knihy a vrátit je až v září ! - viz. ZDE.) 

Tak brzy buď na čtenou či na viděnou ....

♥ Vaše Arteppka ♥

You Might Also Like

0 komentářů

Jste hodní, že jste si udělali čas na okomentování tohoto příspěvku :)
Děkuji Arteppka